Dějiny na 8

Cyklus filmů a besed na téma moderních českých a československých dějin.

27. 2. - 24. 4. 2018 v Univerzitním kině Scala.

Program

 • Kino Scala, úterý 27. 2. 2018 ve 20:30 hod.

  TGM Osvoboditel (režie: Věra Chytilová, 1990, 60 min.) + Dějiny na 8 (režie: Václav Táborský, 1968, 12 min.)

  Režisérka Věra Chytilová, známá především jako autorka hraných filmů, v průběhu své kariéry natočila několik pozoruhodných esejistických dokumentů. Záhy po sametové revoluci to byl životopisný snímek věnovaný prvnímu prezidentovi Československé republiky T. G. Masarykovi. Vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Chytilové se podařilo vytvořit Masarykův plastický portrét prostřednictvím kombinace archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v působivém přednesu Miroslava Macháčka. Ve filmu se též objevují výpovědi Masarykových vnuček a pravnuka.

  Jako předfilm bude uveden unikátní film-anketa Dějiny na 8 z roku 1968.

  Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz.

  Vstup zdarma.

 • Kino Scala, pondělí 5. 3. 2018 ve 20:30 hod.

  Signum laudis (režie: Martin Hollý, 1980, 84 min.)

  Psychologické válečné drama se odehrává na ruské frontě během posledních dnů první světové války. Ústřední figurou filmu je fanatický kaprál Hoferik, voják bezmezně oddaný armádě i monarchii, které je ochotný bránit do posledních sil. Snímek působivě líčí Hoferikův turbulentní osud, kdy se z vyznamenaného důstojníka stává mužem, který je svému vojenskému vedení na obtíž. Sugestivní protiválečný film vznikl jako unikátní česko-slovenská koprodukce Filmového studia Barrandov a Slovenské filmové tvorby Bratislava podle literárního scénáře Vladimíra Kaliny a Jiřího Křižana. Absurditu válečného konfliktu působivě podtrhuje autentická kamera  Františka Uldricha a minimalistická ironizující hudba Zdeňka Lišky. V hlavní roli exceluje Vlado Müller.

 • Kino Scala, úterý 13. 3. 2018

  První republika (režie: Biser Arichtev, 2014-, 52 min.)

   

   

   

   

   

  -

 • Kino Scala, úterý 27. 3. 2018

  Ztraceni v Mnichově (režie: Petr Zelenka, 2015, 105 min.)

   

   

   

   

  -

 • Kino Scala, úterý 3. 4. 2018

  Mečiar (režie: Tereza Nvotová, 2017, 89 min.)

   

   

   

   

  -

 • Vila Tugendhat, čtvrtek 5. 4. 2018

  České století - Ať si jdou (režie: Robert Sedláček, 2013, 78 min.)

   

   

   

   

  -

 • Kino Scala, úterý 10. 4. 2018

  Občan Havel (režie Miroslav Janek, Pavel Koutecký, 2008, 123 min.)

   

   

   

   

  -

 • Kino Scala, pondělí 16. 4. 2018

  Nahota na prodej (režie: Vít Olmer, 1993, 102 min.)

   

   

   

   

  -

 • Kino Scala, úterý 24. 4. 2018

  Česká cesta (režie: Martin Kohout, 2015, 94 min.)

   

   

   

   

  -

Změna programu vyhrazená!

Dějiny na 8

Masarykova univerzita pořádá k výročnímu roku 2018 v kině Scala cyklus filmových projekcí a besed nazvaný Dějiny na 8. Jarní část cyklu bude slavnostně zahájena 27. února obnovenou premiérou dokumentárního filmu Věry Chytilové TGM Osvoboditel a následnou besedou na téma Masaryk dnes za účasti současného a předchozího rektora Masarykovy univerzity.

Cyklus Dějiny na 8, zaměřený na moderní české a československé dějiny, se uskutečňuje v rámci projektu Masarykovy univerzity věnovaného „osmičkovým“ historickým výročím roku 2018. V jarní části budou Dějiny na 8 zaměřeny na 100. výročí založení Československa a 25. výročí založení samostatné České republiky, tedy na období demokracie a svobody. Jádrem podzimní části bude rok 1968 jako středobod éry komunistické nesvobody. Cyklus realizuje Ústav filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity v rámci svého dlouhodobého projektu Studentské kino.

Program jarní části cyklu Dějiny na 8 nabídne symbolicky osm projekcí v kině Scala a jednu site specific ve Vile Tugendhat.

Celý cyklus zahájí v úterý 27. února projekce archivního dokumentu TGM Osvoboditel, který roku 1990 natočila Věra Chytilová. Esejistický střihový snímek vznikl krátce po sametové revoluci, a symbolicky tak ukončil dlouhé období nacismu a komunismu, kdy bylo Masarykovo jméno zapovězeno. Kromě vzácných archivních záběrů ve filmu zaznívají také výpovědi Masarykových vnoučat. Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz. Jako předfilm bude uveden unikátní krátký dokument-anketa z roku 1968 Dějiny na 8, který dal celému cyklu název.

V dalších týdnech bude následovat drama z posledních dnů první světové války Signum laudis (1980), které jako česko-slovenskou koprodukci natočil slovenský režisér Martin Hollý, revizionistický film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově (2015), populární životopisný dokument Občan Havel (2008) nebo poslední díl televizní série České století: Ať si jdou (2014), který bude součástí unikátního komponovaného večera ve Vile Tugendhat.

Jarní část cyklu Dějiny na 8 poběží každý týden od 27. února do 24. dubna. Podrobný program je zveřejněn na speciální webové stránce www.dejinyna8.cz a na stránkách kina Scala.

Dějiny na 8 jsou součástí projektu Masarykovy univerzity „Tři osudové roky“ podpořeného Ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018.

Kontakt

prof. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.

Vedoucí projektu, PR

Telefon: 549 49 1583
E‑mail:

Mgr. Ondřej Pavlík

Produkce, doprovodný program

E‑mail:

Mgr. BcA. Miroslav Vlček

Produkce

E‑mail:

Patrycja Astrid Twardowska

Sociální sítě

E‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info