Bez popisku

Program

 • Univerzitní kino Scala, úterý 22. února 2022, 20:30 hod.

  Kouř (režie: Tomáš Vorel, 1990, 90min.)

  Idealistický Mirek nastupuje s nejlepšími úmysly do nové firmy. Brzy je ale konfrontován krutou realitou socialistických podniků – místo nadšených pracovníků se setkává s udavačstvím, leností, protekcí a oportunismem. Je nakonec pověřen projektem, který přebírá po jiném inženýrovi, jenž byl kdysi udán a uvězněn a dnes dělá v podniku topiče. Mirek se dostává do křížku s neschopným vedením, což vede k povstání všech zaměstnanců. Komediální muzikál Tomáše Vorla satirizující totalitu je klíčovým dílem na počátku porevoluční české produkce.

  Hostem projekce bude divadelní a filmový tvůrce Šimon Caban.

  Anglické titulky / English subtitles

 • Univerzitní kino Scala, úterý 1. března 2022, 20:30 hod.

  Tankový prapor (režie: Vít Olmer, 1991, 77 min.)

  Rotný Daniel Smiřický prochází vojenským výcvikem v roce 1953. Je obklopen socialistickou propagandou a řečmi o ideální a vzdělané společnosti, které ale silně kontrastují s neschopným velením. Více než na obranu vlasti a jejích ideálů myslí Daniel na ženy. Vše se výrazně komplikuje, když se Daniel dostává do nelibosti zdejšího majora. Vojenská komedie Víta Olmera stála u obrody svobodné kinematografie po pádu totalitního režimu, který film satirizuje. Vypráví velmi lidský příběh o lásce a přátelství, jež vzkvétají i v té nejtíživější atmosféře.

  Jako doprovodný program si před filmem můžete poslechnout krátký úvod Mgr. Michala Večeři, Ph.D. z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 8. března 2022, 20:30 hod.

  Knoflikáři (režie: Petr Zelenka, 1997, 102 min.)

  Jak velkou roli má v našich životech náhoda? Odpověď na tuto otázku se během jedné pražské noci dozvídá skupina postav spojená v pletenci šesti příběhů o šťastné i nešťastné lásce, o zvláštních úchylkách, o smrti. Bývalý strojvedoucí frustrovaný svým nefunkčním manželstvím nalézá útěchu v plivání na vlaky, dva zdánlivě konzervativní manželské páry se sbližují skrze ty nejpodivnější záliby a duch amerického pilota hledá odpuštění za životy, jež ukončil svržením bomby na Hirošimu. Povídkový film Petra Zelenky vztahuje diváka do komplexně propojeného a pestrého světa plného humoru, tragédie i nadpřirozena.

  Speciálním hostem projekce bude producent filmu Čestmír Kopecký.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 15.března 2022, 20:30 hod.

  Lekce Faust (režie: Jan Švankmajer, 1994, 97 min.)

  Nekonečně zvědavý Faust, v této verzi pouhý muž z ulice, se propadá do podivného světa, ve kterém mají jeho otázky po smyslu existence místo. Stává se předmětem sporu Boha a ďábla o lidskou duši, kterou zprvu zaprodává peklu, poté se ale snaží ze svého závazku vymanit vzdor Luciferově manipulaci. Režisér Jan Švankmajer představuje v návaznosti na Marlowa a Goetheho své vlastní surreální pojetí faustovské legendy.

  Jako doprovodný program si před filmem můžete poslechnout krátký úvod Mgr. Radomíra D. Kokeše, Ph.D. z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU.

  Anglické titulky / English subtitles

 • Univerzitní kino Scala, úterý 22. března 2022, 20:30 hod.

  Scala naslepo

  Studenti Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU si dovolují vás pozvat na projekci naslepo v rámci cyklu Divoké devadesátky.

   

   

   

   

 • Univerzitní kino Scala, úterý 5. dubna 2022, 20:30 hod.

  Česká soda (režie: V. Křístek, F. Fenič, P. Čtvrtníček, I. Chaun, M. Šteindler, J. Hřebejk, J. Sebechlebský, T. Kopáčková, 1993-1997,58 min.)

  Baví Vás nekorektní humor a nic Vám nezlepší den tak, jako povedená a trefná satira? Legendární pořad České Televize pro Vás musí být jako stvořený. Paroduje zejména typický televizní program (od zpravodajství až k reklamám), ale také si bere na paškál známé politiky. Kontroverzní skeče uměly nejen pobavit, ale také pořádně urazit. Jak poznamenali někteří recenzenti, z dnešní perspektivy je nanejvýš překvapivé, že se vysílal ve veřejnoprávní televizi. Je snad něco divočejšího, než drsný devadesátkový komentář na soudobé společenské dění? Pojďte to s námi zjistit.

  Hostem projekce bude Johana Fundová, zakladatelka facebookové a instagramové stránky Pure devadesátky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 12. dubna 2022, 20:30 hod.

  Devadesátky (režie: Jonah Hill, 2018, 85 min.)

  Třináctiletý Stevie vyrůstá ve finančně i emočně nestabilní rodině v Los Angeles uprostřed 90. let. Útěchou se mu stává záliba ve skateboardech, která ho zavede do obchodu, kde poznává novou partu dětí. Stevie s nimi prožívá divoké léto plné cigaret, alkoholu a prvních příznaků neodvratně se blížícího dospívání. Jonah Hill nás ve svém celovečerním debutu úspěšně přivádí nejen zpět do 90. let, ale také nám připomíná, jaké to bylo sledovat svět zmatenýma dětskýma očima.

  Jako doprovodný program si můžete poslechnout přednášku o dobové módě Mgr. Šárky Gmiterkové, Ph.D. z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU.

  Aby toho nebylo málo, po filmu vás čeká párty zdarma! Nahoďte 90s dresscode a těšte se na pořádnou nálož pecek od Britney Spears až k Nirvaně. Bude to jízda!

  Anglické znění s CZ titulky

 • Univerzitní kino Scala, úterý 19. dubna 2022, 20:30 hod.

  Občan Havel (režie: Pavel Koutecký, Miroslav Janek, 2007, 145 min.)

  Od prvních krůčků nově zrozené České republiky až po její zdárnou integraci do Evropské unie očima jednoho muže – dokumentární film Pavla Kouteckého sleduje Václava Havla skrze obě jeho období, coby prezidenta samostatné ČR. Odhaluje nám, že Havel byl v soukromí také jen člověk a umožňuje nám být svědky jeho silných i slabých momentů. Dokumentarista Pavel Koutecký, který Havla deset let sledoval s kamerou, se bohužel nedožil zkompletování vlastního díla. Toho se po Kouteckého smrti v roce 2006 ujal Miroslav Janek.

  Anglické titulky / English subtitles

 • Univerzitní kino Scala, úterý 26. dubna 2022, 20:30 hod.

  Dědictví aneb Kurvahošigutntág (režie: Věra Chytilová, 1992, 118 min.)

  Na malé moravské dědině vzniká pozdvižení – zlenivělý alkoholik Bohuš, který doposud žil u matky, se dozvídá, že mu jeho zesnulý otec zanechal obrovské jmění. Bohuš vnáší chaos do zděděných podniků, i do svého osobního života, když si z jednoho ze svých bohémských večírků přivádí domů prostitutku Irenu. Dnes již legendární komedie Věry Chytilové se proslavila hlavně svým mistrně načasovaným humorem a geniálním výkonem Bolka Polívky jako vesnického prosťáčka. Její kritické, avšak láskyplné ztvárnění moravského venkova neodmyslitelně patří k tuzemské kinematografii 90. let.

Změny programu vyhrazeny!

Hosté

O projektu

Stroj času možná nemáme. Kino Scala se ale během devíti jarních večerů v jeden takový stroj promění a přenese vás přímo do vaší oblíbené dekády. Zveme vás na cyklus filmů z devadesátých let, které ukazují jejich nejšílenější stránku: DIVOKÉ DEVATESÁTKY. Projekt ve spolupráci s Univerzitním kinem Scala připravuje kolektiv studentů z Ústavu filmu a audiovizuální kultury.

Ve dnech od 22. 2. do 26. 4. 2022 se můžete každý úterní večer ve 20:30 těšit na výběr toho nejdivočejšího, co tuzemská porevoluční kinematografie nabízí. Projekce doplní doprovodný program, v rámci kterého vám nabídneme nejen přednášky tvůrců a odborníků, ale i raut a mnoho dalšího.

Výlet do minulosti započneme kultovním filmem Kouř (1990). Pokračovat budeme hořkými komediemi Tankový prapor (1991) a Knoflíkáři (1997). Nemůžeme opomenout ani Jana Švankmajera a jeho film Lekce Faust (1994). Poté vás překvapíme projekcí naslepo. Následně se podíváme, jak vypadaly devadesátky v zahraničí - pozvme vás na americký snímek Mid 90s (2018). Do ČR se vrátíme s dokumentem Občan Havel (2007) a vše zakončíme často citovanou klasikou Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1993).

Náš program jistě zaujme jak studenty, pro které jsou devadesátky neprobádanými vodami, tak i generaci jejich rodičů, kteří si určitě rádi zavzpomínají a zároveň možná přehodnotí svůj zpětný nostalgický pohled. Neváhejte přijít společně!

Fotogalerie

Fotografie © Masarykova univerzita, Ústav filmu a audiovizuální kultury

Studentský tým

František Ciglbauer

Vedoucí studentského týmu


e‑mail:

Jiří Lán

Ekonom, doprovodný program


e‑mail:

Martin Osif

Texty, anotace, moderátor


e‑mail:

Patrik Kratochvíl

Doprovodný program


e‑mail:

Alžběta Novotná

Marketing, sociální sítě


e‑mail:

Sára Houzarová

Sociální sítě, komunikace se Scalou


e‑mail:

Vojtěch Balák

Fotograf, grafika, sociální sítě


e‑mail:

Kontakt

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát Studentského kina

kancelář: bud. C/C.319
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Partneři projektu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info