Harmonogram přijímacích pohovorů do magisterského studia
Online MS Teams, pondělí 9. června od 9:00 hod
Životopisný dokument vypráví o životě a díle prvorepublikového herce, autora písňových textů a režiséra Josefa Grusse, který tu nejradostnější životní etapu zažil v předválečných letech. V pozdější době prožíval rozpory, spojené s historicko-politickým vývojem naší země. Jeho osobnost nám přiblíží pamětníci, znalci v oboru filmové historie a historie novodobých dějin. Kromě toho nás na zajímavé detaily v jeho díle upozorní i Ondřej Havelka, který je už mnoho let interpretem remaků skladeb R. A. Dvorského s texty Josefa Grusse. Dějinné souvislosti vytvářejí pozadí pro Grussův pozdější rozporuplný osobnostní a umělecký vývoj. Autorka se pokouší pochopit sympatie umělců a intelektuálů té doby směrem ke komunismu a celkové vyznění jeho osobní i umělecké dráhy. V dokumentu hovoří teatroložka Ladislava Petišková, historik Jan Rychlík, filmový historik Ivan Klimeš, herečka a režisérka Kateřina Macháčková, neteř Josefa Grusse Alena Kožíková a herec Jan Přeučil.
Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Česko, 2024, 27 min
Námět: Tereza Sklenářová
Scénář: Tereza Sklenářová, Libuše Rudinská
Režie: Libuše Rudinská
Účinkují: Ladislava Petišková, Jan Rychlík, Ivan Klimeš, Ondřej Havelka, Kateřina Macháčková, Alena Kožíková, Jan Přeučil
Produkce: Tereza Sklenářová
Premiéra na ČT Art 12. června 2024.
Tereza Sklenářová je filmová historička, vystudovala právo a následně filmovou vědu. V minulosti pracovala na Ministerstvu zdravotnictví a v archivu České televize, kde se specializovala na zpracování písemných archiválií. V Národním filmovém archivu pracuje od roku 2019 jako filmografka a katalogizátorka fondu dokumentárního filmu. Od července 2021 koordinuje agendu rešerší, badatelských dotazů a konzultací týkajících se filmových sbírek. Předmětem jejího profesionálního i osobního zájmu je obecně československá předválečná kinematografie a způsob, jakým ilustruje kulturní vývoj, dějiny umění a průmyslu a život za I. republiky. Speciálně se pak zajímá o popularizaci zapomenutých osobností české kinematografie.
Online MS Teams, pondělí 9. června od 9:00 hod
Světy animovaného filmu na ateliérech ve Zlíně na Kudlově přibližuje knížka Lidé – práce – animace Pavla Skopala a kolektivu jeho spolupracovníků. A právě Pavel Skopal byl hostem Českého rozhlasu Zlín, aby tuto knížku přiblížil.