Zajímají tě filmy, seriály a audiovizuální průmysl? Studuj v Brně!

 

Proč studovat film a audiovizuální kulturu v Brně?

Baví vás sledovat filmy a seriály a rozmlouvat o nich s přáteli? Zajímá vás, jaké okolnosti provázely vznik vašich oblíbených komedií či hororů, jak funguje vyprávění a jak lze zkoumat styl? Program Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na vaše otázky odpoví. Naučíte se filmy analyzovat, interpretovat, porozumět procesu, místu a době jejich vzniku i jejich diváckému a kritickému přijetí.

Kateřina Šardická

„Nebojte se vybrat si studium podle toho, co vás opravdu zajímá. Jde to ruku v ruce – pokud vás obor bude bavit, odrazí se to na vašich studijních výsledcích a snáz najdete třeba i pracovní uplatnění.“

Kateřina Šardická
Doktorandka FAV

 

Jaké předměty budu studovat?

Budete absolvovat kurzy teoretické i historické, přehledové i specializované. Naučíte se nalézat a vytěžovat prameny, pracovat metodou orální historie, používat sekundární literaturu. Vyzkoušíte si práci filmového kritika. Budete si moci vybírat kurzy o kinematografiích střední Evropy, ale i Latinské Ameriky či Dálného východu, kurzy o kinematografické technice, filmových hvězdách i kostýmech, o tvorbě dokumentární i animované. Dále kurzy výzkumné, a to jak analytické – Analýza stylu a vyprávění v českém filmu, tak historické – Filmové Brno. Také si můžete zapsat kurzy praktické, například o veřejnoprávní televizi, filmové distribuci, scenáristice či režii i kurzy projektové.

V sérii navazujících bakalářských seminářů vás dovedeme k projektu závěrečné práce, jejímu vytvoření a obhájení. Vysoké nároky jsou kladeny na samostatnost práce a původnost odevzdávaných textů. Jen tak mimochodem se zdokonalíte v angličtině, neboť většina povinné a doporučené literatury je dostupná právě v tomto jazyce. Také zahraniční filmy budete sledovat v angličtině nebo s anglickými titulky.

Některé předměty zaměřeny přímo na praxi. Můžete například se spolužáky vytvořit tým, který dostane na jeden semestr k dispozici programové okno v Univerzitním kině Scala a naplní ho filmovým cyklem podle vlastní dramaturgie. A to včetně propagace, moderování besed a dalších atrakcí. V rámci odborné praxe můžete absolvovat stáže v médiích, v televizním studiu, ve filmových či festivalových štábech nebo ve filmovém archivu. Můžete působit v kulturních rubrikách novin a časopisů, publikovat recenze. Tím vším pak obohacovat svůj profesní životopis, získávat zkušenosti a rozšiřovat svůj sociální kapitál.

Budete studovat i v zahraničí. Máme šírokou siť partnerských univerzit v programu Erasmus.

 

Kdo mě bude učit?

Ústav filmu a audiovizuální kultury disponuje kmenovými učiteli a doktorandy, jejichž zájmové rozpětí je dostatečně široké, abyste si v nabídce vybrali témata, která vás budou bavit.
Navíc si zveme znalce z praxe, odborníky z českých i slovenských uměleckých škol, mediálních či produkčních pracovišť. Zažijete přednášky hostujících učitelů – světových kapacit v daném oboru, které si zveme ke krátkodobé výuce.

doc. Pavel Skopal

„Učíme se, jakými metodami můžeme zkoumat filmový průmysl a mediální publika; zjišťujeme, jak se dříve uvažovalo a psalo o kinematografii a médiích; děláme badatelské výpravy do historie vybraných zemí či měst a poznáváme, kdo - a jaké - filmy uváděl a kdo je sledoval.“

doc. Pavel Skopal
Vedoucí Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Radomír Douglas Kokeš

„Jak filmy dosahují svých účinků a filmaři svých cílů? Abychom na to dokázali odpovědět, učíme se rozebírat filmový styl, vyprávění a fikční světy, jež pak studujeme jak v konkrétních filmech, tak v dějinách jejich proměňování se v rozmanitých podmínkách, na rozličných místech i v různých obdobích.“

dr. Radomír Douglas Kokeš
Zástupce vedoucího Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Jaromír Blažejovský

„Díváme se na filmy z blízkých i vzdálených kinematografií, společně o nich a jejich autorech mluvíme, z různých hledisek je rozebíráme, interpretujeme, píšeme recenze na nejnovější domácí snímky.“

dr. Jaromír Blažejovský
Odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Šárka Gmiterková

„Sledujeme vzestupy a pády filmových hvězd, zkoumáme filmové herce, herectví a díváme se na filmy z netradiční perspektivy kostýmů, masek a výpravy.“

dr. Šárka Gmiterková
Odborná asistentka Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Michal Večeřa

„Analyzujeme minulý i současný vývoj mediálních průmyslů, jak a v jakých podmínkách se filmy vyrábějí, prodávají a propagují; pomocí detektivního pátrání objevujeme osudy starých českých filmů a filmařů.“

dr. Michal Večeřa
Odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Terézia Porubčanská

„Pomocí digitálních nástrojů analyzujeme a zobrazujeme dějiny kinematografie a současný vývoj z různých perspektiv; pronikáme do světa filmových festivalů a rekonstruujeme sítě které mezi sebou vytvářejí.“

dr. Terézia Porubčanská
Odborná asistentka Ústavu filmu a audiovizuální kultury

dr. Ondřej Pavlík

„Pronikáme do trendů současné artové kinematografie, uvažujeme nad ekologickou stopou audiovize, učíme se vytvářet audiovizuální eseje a přemýšlet o proměnách filmové kritiky v digitální éře.“

dr. Ondřej Pavlík
Odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury

Radek Pernica

„Provozujeme a programujeme kino, pořádáme a uvádíme filmová představení, zveme hosty a moderujeme besedy. Sledujeme aktuální situaci a trendy na poli českých kin.“

Radek Pernica
Ředitel Univerzitního kina Scala

 

Kde budu studovat?

Ústav filmu a audiovizuální kultury se nachází v nově zrekonstruovaném areálu Filozofické fakulty na Arna Nováka 1 v širším centru Brna s ideální dostupnosti veřejné dopravy. Disponujeme vlastním bezbariérovým kinosálem o kapacitě 76 míst, který je vybaven 35mm projektorem a zároveň i nejmodernější promítací technologii. V naši videotéce a knihovně naleznete filmy i knihy ke studijním účelům. K projekcím, přednáškám a studentským projektům máme k dispozici i Univerzitní kino Scala.

 

Kde se uplatním po absolvování studia?

Absolventi Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Masarykově univerzitě bývají ve svých kariérách velmi úspěšní. Přednášejí studentům na vysokých i středních školách, řídí kreativní týmy na nejrůznějších pracovištích, uplatňují se v médiích, ve filmovém průmyslu i v reklamě. Můžete je také vídat na obrazovce jako televizní reportéry. Dále redigují časopisy, vydávají knihy a publikují recenze, řídí kina a festivaly, pečují o kulturní dědictví ve filmových archivech.

Záleží na individuálním talentu a pracovitosti. Ti nejlepší z našich absolventů mají více pracovních nabídek, než kolik dokážou přijmout, a vykonávají i několik profesí současně.

Posílit své kompetence můžete vhodnou mezioborovou kombinací. Tradičně úspěšné bývá spojení s Mediálními studii a žurnalistikou a se studiem cizích jazyků.

Našim studentům nabizíme kompletní servis a zprostředování nabídek praxí a stáží během studia.

Znáte je z novin, televize nebo festivalů. Seznamte se s našimi absolventy!

Michal Šašek
Náměstek
Ministra kultury ČR

Lucia Brutovská
Production Coordinator
Madison Square Garden
Entertainment

Tereza Frodlová
Restaurátorka a kurátorka NFA

Barbora Kyas
Programová ředitelka
Juniorfest

Michal Kašpárek
publicista, šéfredaktor Finmag.cz

Barbora Podškubková
Production Manager
Institut MIDPOINT

Kamil Fila
Šéfredaktor filmové databáze Kinobox

Dominika Řebíková
Redaktorka zpravodajství ČT

 

Je studium pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

  • Koukáte často na filmy a seriály a píšete si o nich kritické poznámky, ať soukromě či veřejně na internetu?
  • Navštěvujete představení filmového klubu, archivního či artového kina ve vašem okolí?
  • Zúčastňujete se filmových přehlídek a festivalů?
  • Baví vás číst, co si o filmech, seriálech a televizních pořadech myslí kritici?
  • Považují vás vaši přátelé a známí za znalce filmů a seriálů a ptají se, co jim doporučíte ke zhlédnutí?
  • Sledujete filmové časopisy, jako jsou Film a doba, Cinepur, Iluminacie či Kino-Ikon?

Souhlasně přikyvujete u některých bodů? Podejte si přihlášku!

Přípravný kurs k přijímací zkoušce k bakalářskému programu Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury​

21.-22. března 2025

Koupit

BoJack Horseman nastavuje zrcadlo svým divákům​

Se studentem magisterského studia FAV Dávidem Gajdošem o oceněné bakalářské práci, studiu na Ústavu filmu a audiovizuální kultury a projektu Studentského kina.

Máte další otázky? Neváhejte mě kontaktovat!

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát FAV


telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Sledujte nás na sociálních sítích!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info