Program

  • Univerzitní kino Scala, pondělí 5. prosince 2022, 18:00 hod.

    Svátek dobročinnosti (režie: Luís García Berlanga, 1961, 85min.)

    Plácido potřebuje včas zaplatit první splátku za své nové vozítko, kterým si vydělává na živobytí. Vidina přivýdělku ho zavede na charitativní událost “Posaďte chudáka ke svému stolu.” Tam se však spustí řada nešťastných příhod, které mu v časové tísni pořádně zkomplikují život. Na Oscara nominovaný film zaujme nejen svým typicky berlangovským sociálně kritickým námětem, ale i vizuálním stylem postaveným na dlouhých záběrech a pozoruhodných pohybech kamery.

    Španělské znění / české titulky

  • Univerzitní kino Scala, pondělí 5. prosince 2022, 20:30 hod.

    Vítejte, pane Marshalle (režie: Luís García Berlanga, 1953, 95min.)

    Villar del Río je klidné, chudé a zapomenuté městečko. Z této letargie jej vytrhne nejdříve příchod zpěvačky Carmen Vargasové a jejího manažera a ještě téhož rána i náhlé oznámení příchodu komise pro Marshallův plán. Kousavý příběh se vysmívá jednak stereotypům spojenými s oblastí Kastilie a španělského venkova, tak i neupřímné podlézavosti vůči americké delegaci. Berlanga tímto filmem reagoval na rozčarování, jež v zemi nastalo při odepření americké finanční pomoci, jenž měla přispět k obnově poničené Evropy po druhé světové válce.

    Španělské znění / české titulky

  • Univerzitní kino Scala, úterý 6. prosince 2022, 18:00 hod.

    Kat (režie: Luís García Berlanga, 1963, 111min.)

    José Luis je mladý zaměstnanec pohřebního ústavu a během jedné služby ve věznici se seznámí s katem jménem Amadeo. Když mu nese kufřík s pracovním náčiním, který si zapomněl v dodávce, seznámí se José Luis s Amadeovou dcerou Carmen. Rychle v sobě najdou zalíbení, a když jsou překvapeni otcem v kompromitující situaci, jsou nuceni se vzít. Amadeo dostává od státu přidělený byt, kam se s mladými nastěhuje. S katovým odchodem do penze ale hrozí, že o byt přijdou. Aby se tak nestalo, musí zeť převzít tchánovo pochmurné řemeslo.

    Španělské znění / české titulky

  • Univerzitní kino Scala, úterý 6. prosince 2022, 20:30 hod.

    Cirkus (režie: Luís García Berlanga, 1950, 18 min.)

     

    Výjevy z příjezdu a stavby cirkusu v Madridu. Film vznikl jako školení cvičení pod vedením Berlangy, toho roku studenta třetího ročníku Institutu pro kinematografický výzkum a experimenty (Instituto de Investigaciones y Experiencias Cinematográfica).

    Hostem projekce bude doc. José Luis Bellón Aguilera, PhD. z Ústavu románských jazyků a literatur FF MU.

     

  • Univerzitní kino Scala, úterý 6. prosince 2022, 21:00 hod.

    Šťastný pár (režie: Luís García Berlanga, 1951, 83 min.)

    Madrid, 50. léta. Skromný pár, Juan a Carmen, žijí v pronajatém pokoji s kuchyní. Juan pracuje jako elektrikář ve filmovém studiu, nemá o životě iluze a snaží se vždy postupovat prakticky. Carmen je oproti tomu nenapravitelná idealistka. Autoři filmu Berlanga a Bardem se po studiích stali součástí projektu Altamira – produkční společnosti založené několika vyučujícími a studenty, jejichž cílem bylo točit filmy vycházející z neorealismu. To se odrazilo i na Šťastném páru – komedii mravů, lidské i hořké jako tehdejší společnost.

    Španělské znění / české titulky

  • Univerzitní kino Scala, středa 7. prosince 2022, 18:00 hod.

    Národní dědictví (režie: Luís García Berlanga, 1981, 110 min.)

    Španělská šlechtická rodina trávila léta Francova režimu na svém venkovském panství. Po „caudillově“ smrti se však rozhodnou vrátit do Madridu. Tam se hodlají aktivně se zapojit do dění v zemi a hlavně se vetřít do nejvyšších společenských kruhů kolem španělského monarchy. Snímek si bere na mušku oportunismus a názorovou flexibilitu vyšších tříd, kromě toho zde Berlanga opět ukazuje svůj filmařský um na promyšleně komponovaných dlouhých záběrech.

    Španělské znění / české titulky

  • Univerzitní kino Scala, středa 7. prosince 2022, 20:30 hod.

    Kravička (režie: Luís García Berlanga, 1985, 122 min.)

    Dva roky po propuknutí španělské občanské války (1936-1939) si znudění vojáci obou stran na frontě vyměňují tabák a cigaretové papírky a vymýšlejí jak demoralizovat protivníka. Zdánlivý klid přeruší hlášení nacionalistického rozhlasu s oznámením, že při příležitosti církevního svátku se budou v nedalekém městě konat býčí zápasy spojené s hostinou a taneční zábavou. Na republikánské straně se šíří znechucení. Velitel Castro ale přijde s nápadem, jak naštvat nacionalisty a zároveň pozvednout morálku vlastních vojáků.

    Hostem projekce bude PhDr. Athena Alchazidu, Ph.D. z Ústavu románských jazyků a literatur FF MU.

    Španělské znění / české titulky

Změny programu vyhrazeny!

Hosté

O projektu

Jeden z nejvýznamnějších španělských režisérů, Luis García Berlanga, by loni oslavil své sté narozeniny. Tato retrospektiva vzdává hold jeho filmům, jež se vyznačují nezaměnitelným tvůrčím stylem, zejména pak sarkastickým humorem.

Oslava Berlangy je oslavou španělské kultury minulého století v nejširším slova smyslu. Tento činorodý režisér vycházel ze španělské literatury, divadla, ale i z výtvarného umění. Zároveň si udržoval neustále přehled o tom, co se odehrávalo ve světě kinematografie, a to i za španělskými hranicemi. Berlanga byl zkrátka filmař, který rozuměl světu – a rozuměl mu z pohledu země, kde se narodil a vyrůstal. Pro lepší porozumění Berlangovi a Španělsku jeho doby i dnes budou součástí programu i dvě besedy s odborníky na španělskou kulturu a historii.

Retrospektiva nabídne pestrou paletu filmů, které diváky vezmou na cestu Berlangovou filmařskou kariérou: od začátků, kdy natočil jako student svůj první celovečerní film Šťastný pár (ve spolupráci s režisérem a scenáristou Juanem Antoniem Bardemem), studii zkoumající partnerské soužití pragmatika a idealistky, po období 80. let, kdy už jako věhlasný režisér natočil svůj nejdražší a dlouho odkládaný snímek Kravička (1985). Ve svých filmech se Berlanga nezdráhal poukazovat na nešvary a pokrytectví španělské společnosti (kupříkladu ve Svátku dobročinnosti [1961] nominovaném na Oscara). Jeho kritika se ale neomezovala pouze na vlastní zemi. Ve filmu Vítáme vás, pane Marshalle (1953), oceněném v Cannes, glosuje přístup Američanů k poválečné obnově Evropy.

Berlanga byl nejen talentovaným filmovým režisérem, ale rovněž aktivně bojoval za filmařský průmysl a dědictví. O tom svědčí jeho působení ve funkci prezidenta Národní španělské filmotéky (Filmoteca Nacional) v letech 1978-1982 a jeho pozdější osobní angažovanost při založení Akademie filmových umění a vědy ve Španělsku (Academia Española de las Artes y las Ciencias Cinematográficas).

Berlanga jednou řekl, že jeho filmy pojednávají o selhání způsobeném iluzemi. Přesto to nejsou filmy smutné: „Poznání pravdy nás rozesměje, ačkoli všichni, a to i sám režisér, jsme zapleteni do téhle velké lidské komedie,“ napsal o jeho dílech americký režisér Alexander Payne. Věříme, že také čeští diváci najdou zalíbení v této úsměvné hořkosti Berlangových filmů, které mají svým laděním blízko k některým společensky kritickým filmům české nové vlny.

Retrospektivu pořádají studenti Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s Univerzitním kinem Scala a Institutem Cervantes v Praze.

Fotogalerie

Fotografie © Masarykova univerzita, Ústav filmu a audiovizuální kultury

Studentský tým

Kamila Jablonická

Vedoucí studentského týmu


e‑mail:

Jan Brzobohatý

Ekonom, fotograf


e‑mail:

Šárka Eichlerová

Sociální sítě


e‑mail:

Barbora Lipnerová

Marketing


e‑mail:

Zuzana Loučková

Grafika


e‑mail:

Pavol Sklenka

Doprovodný program, moderátor


e‑mail:

Kontakt

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát Studentského kina

kancelář: bud. C/C.319
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Partneři projektu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info