Program

 • Kino Scala, úterý 2. 4. 2019 ve 20:30 hod.

  Naše poslední tango / Un tango más (režie: German Kral, 2015, 85 min.)

  Tango. Není známějšího tance, který by si podmanil lidi svou spontánností, energií, divokou vášní a sváděním. Tancem, který by ve své podstatě vyjadřoval odvěkou hru mezi mužem a ženou. Tango v sobě nese příběh, který ve filmu Naše poslední tango prožívají María Nieves Regová a Juan Carlos Copes – nejslavnější pár, který tento tanec osudově spojil.

  Projekci tematicky uvede vystoupení tanečního mistra Petra Nečase, na které po filmu naváže diskuze.

  Španělská verze/české titulky

 • Kino Scala, úterý 9. 4. 2019 ve 20:30 hod.

  Mama Brasil / Benzinho (režie: Gustavo Pizzi, 2018, 95 min.)

  Láska, hněv, překvapení, slzy, objetí a dvě lžičky smíchu. To je tajný recept filmu Gustava Pizziho, který nás zavede na předměstí Ria de Janeira, kde žije Irena spolu se svým manželem a čtyřmi dětmi. Poklidné vody jejich soužití rozvíří nabídka nejstaršího syna Fernanda hrát profesionálně házenou v Německu. Irenin svět se začíná pomalu rozpadat. Přispívají k tomu i dramatické události, jež zažívá její nešťastně provdaná sestra. Irena se snaží odrazit ode dna a vyrovnat se s novou realitou svého života.

  Po projekci bude následovat debata se studentkami Petrou Kostroňovou a Katarínou Valačaiovou o studijních pobytech v Jižní Americe.

  Portugalská verze/české titulky

 • Café Bar Scala, úterý 16. 4. 2019 ve 21:00 hod.

  Zviditelnění (režie: Rodrigo Morales, 1997, 157 min.)

  Poetický dokument bolívijského tvůrce Rodriga Moralese odehrávající se v pěti metropolích bývalého východního bloku. Za pomoci herců, ale i neherců zobrazuje život obyčejných lidí situovaných do fiktivních situací. Morales odbočuje od klasického dokumentárního filmu: potlačuje příběhovou linii a do popředí se dostává syrová atmosféra prostředí. Svou poetiku místa dotváří pomocí básnických komentářů, ruchů, hudby skupiny Betula Pendula, a především kamery Karla Slacha.

  Projekce bude rozdělena do dvou částí, jež budou doplněny diskuzí s Rodrigem Moralesem, který se po studiu na FAMU usadil v České republice.

  Česká verze

 • Kino Scala, úterý 23. 4. 2019 ve 20:30 hod.

  Ejzenštejn v Guanajuatu / Eisenstein en Guanajuato (režie: Peter Greenaway, 2015, 105 min.)

  Píše se rok 1931, Sergej M. Ejzenštejn se shodou několika náhod dostává do Mexika, kde natáčí impozantních 80 000 metrů nesestříhaného filmového materiálu, které dráždí filmové tvůrce dodnes. Jsou to opravdu náhody, anebo byl Mexiku předurčen? Režisér Peter Greenaway se ve své autorské rekonstrukci vydává po stopách tohoto velikána filmu; po dnech, které otřásly Ejzenštejnovým světem.

  Po projekci bude následovat debata s ilustrátorkou a cestovatelkou Andreou Klvačkovou o cestách po Mexiku. Součástí večera bude výstava jejích prací.

  Anglická verze/ české titulky

 • Kino Scala, pondělí 29. 4. 2019 ve 20:30 hod.

  Post Tenebras Lux (režie: Carlos Reygadas, 2012, 115 min.)

  Příroda, místo odkud jsme jako civilizace vzešli a ve které jako jednotlivci hledáme útěchu. Přirozenost, která nás formuje jako jedinečné bytosti, které neztratily nic ze své čistoty.  Jenže když jsme civilizací tolik protkáni, už není cesty zpět, cesty k sobě samým. To by z toho jeden ztratil hlavu! To jsou jen některé z myšlenek, které známý mexický filmař Carlos Reygadas rozvíjí ve své autorské rozmluvě o lidské zbloudilosti. Snímek získal na MFF v Cannes cenu za režii.

  Po projekci bude následovat debata s Alešem Stuchlým a Vítem Schmarcem, redaktory pořadu Čelisti na ČRo Radiu Wave.

  Španělská verze/ české titulky

 • Kino Scala, úterý 7. 5. 2019 ve 20:30 hod.

  Neruda (režie: Pablo Larraín, 2016, 108 min.)

  Rok 1948, svět je rozdělen na Východ a Západ. Senátor a básník Pablo Neruda žaluje vládu ze zrady Komunistické strany, za což je obviněn prezidentem a neúnavně pronásledován policejním prefektem Peluchonneauem. Neruda se spolu se svou ženou dávají na útěk. „Jsem perzekuován!” říká Neruda při hře na kočku a na myš, ve které je překvapivě on tím, kdo přebírá nad touto situací kontrolu.

  Po projekci bude následovat tematická kvíz zaměřený jak na všeobecné znalosti Latinské Ameriky, tak na otázky, které se budou týkat snímků a diskuzí. Výherce získá 2 volné vstupenky na závěrečný večer.

  Španělská verze/ české titulky

 • Kino Scala, úterý 14. 5. 2019 ve 20:30 hod.

  Divoké historky / Relatos salvajes (režie: Damián Szifrón, 2014, 122 min.)

  Připálil se vám slavnostní oběd pro celou rodinu? Při cestě do práce jste zůstali v koloně a šéf vás za pozdní příchod seřval? Nestihli jste se odbavit na letišti a zmeškali let na dovolenou? Den blbec zná každý z nás. Divoké historky vás přesvědčí o tom, že jste měli velké štěstí, pokud jste takový den vůbec přežili! Snímek plný každodenní absurdity okořeněné černým humorem.

  Po projekci bude následovat slavnostní raut, který nám představí mexickou kuchyni.

  Španělská verze/ české titulky

Změny v programu vyhrazeny!

O projektu

Neskrývaná vášeň, všudypřítomná energie a inspirující dynamika. Tím vším je v očích Evropanů, našeho Starého světa – Latinská Amerika. Studentské kino ve Scale vám představí v cyklu Siete almas současnou výběrovou kinematografii Argentiny, Brazílie, Mexika či Chile.

Siete almas – Sedm duší – sedm prožitků a vniknutí do světa, který je pro nás stále obklopen magií a nepochopením. Sedm večerů představí současnou kinematografii Latinské Ameriky, která využívá svůj vlastní jazyk, ale nezapomíná na své evropské kořeny.

Siete almas odstartuje v rytmu tance, který je s vášní a dynamikou Jižní Ameriky úzce spjat. Cyklus zahájí snímek Naše poslední tango (Un tango más, r. German Kral, 2015) v doprovodu tanečního lektora Petra Nečase. Režisér Rodrigo Morales nám představí svůj pohled na obyvatele bývalého východního bloku v poetickém povídkovém dokumentu Zviditelnění (1997), tematický večer bude situován do atmosféry guerillových projekcí. Do mexických etud světoznámého režiséra Sergeje Ejznštejna nahlédneme v opulentním snímku Ejznštejn v Guanajuatu (Eisenstein en Guanajauto; r. Peter Greenway, 2015) s výstavou a přednáškou Andreji Klvačkové o jejích zážitcích z cest po Mexiku. Závěr studentského kina bude oděn do hávu veselosti Divokých historek (Relatos salvajes, r. Damian Szifron, 2014).

Studentský tým

Nikola Potomová

Vedoucí projektu

Magdalena Pirgova

Texty, anotace

Samuel Mokráň

Grafika, spot

Kristýna Dušková

Produkce, doprovodný program

Tereza Dolečková

Fotografka

Jan Suský

Sociální sítě

Michal Nedvídek

Moderátor

Mikuláš Valíček

Grafika, tiskoviny

Kontakt

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát Studentského kina

kancelář: bud. C/C.319
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info