Bez popisku

Program

 • Scala Café bar, úterý 3. října 2023, 20:00 hod.

  Anatomie pádu (režie: Justine Triet, 2023, 150 min.)

  Úspěšná spisovatelka Sandra (Sandra Hüller) žije se svým manželem Samuelem a jedenáctiletým nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je ale Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda, nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra, jejíž svéhlavá povaha z ní dělá hlavní podezřelou? Veřejné vyšetřování případu odkrývá nejen okolnosti samotné smrti, ale také intimní a znepokojivé detaily jejich bouřlivého vztahu.

  Naše pásmo studentského kina s podtitulem Female RAGE zahajujeme exkluzivní předpremiérou dramatu, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění Zlatou palmu.

  Znění: francouzsky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 10. října 2023, 20:00 hod.

  Nadějná mladá žena (režie: Emerald Fennell, 2020, 113 min.)

  Cassandra mohla být „nadějná mladá žena“. Důraz na slovo mohla. Bohužel se však po tragické události její trajektorie změnila. Opustila školu, vrátila se k rodičům a pracuje v maličké kavárně. No po nocích Cassandra hledá spravedlnost - v barech předstírá opilost, dokud si ji neznámí chlapi vezmou domů a "v tom nejlepším" převrátí roli dominance a na pány zaútočí. S příchodem lepší budoucnosti v podobě šarmantního bývalého spolužáka, který projeví o Cassandru zájem, však vyplouvají na povrch nové informace o události, která změnila Cassandřin život.

  Znění: anglicky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 17. října 2023, 20:00 hod.

  Hodiny (režie: Stephen Daldry, 2002, 114 min.)

  Film proplétá příběhy tří žen: Virginie Woolfové (Nicole Kidman), brilantní spisovatelky zápasící se svým duševním zdravím, Laury Brownové (Julianne Moore), domácí ženy z 50. let toužící po něčem více Clarissy Vaughanové (Meryl Streep), současně oslavu pro svého umírajícího přítele. Prostřednictvím propleteného vyprávění příběhu a výjimečných hereckých výkonů Hodiny zkoumají výzvy, kterým čelí ženy přes generace, zdůrazňují jejich odolnost, oběti a hluboký vliv, který mají na životy ostatních. Film zachycuje boje a triumfy těchto komplexních postav a osvětluje univerzální zkušenosti žen, které se snaží zvládnout své role ve společnosti.

  Jako součást studentského kina Female Rage, film Hodiny slouží jako silný důkaz o síle, odolnosti a rozhodnosti žen. Zve diváky k zamyšlení nad společenskými tlaky a očekáváními, které se kladou na ženy, a zároveň slaví jejich individualitu a transformační sílu ženských vztahů.

  Znění: anglicky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 24. října 2023, 20:00 hod.

  Sedmikrásky (režie: Věra Chytilová, 1966, 73 min.)

  Dvě rozpustilé Marie, které se rozhodnou, že budou špatné, se odhodlají dělat šarapatu a všechny možné špatné věci, jaké jim napadnou. Už jen tímto vyjádřením se rozhodují porušit jakési genderové normy, podle kterých by správná dáma měla být vždy slušně vychovaná, upravená, pořádná. Obě Marie využívají muže, aby jim platili drahé obědy a starali se o ně. Ničí a užívají si chaos, do kterého se dostávají. Celý snímek je nadčasový, protože můžeme souhlasit s nalezením významu v destrukci i nyní. Ta však nabírá obrovské obrátky. Je pochopitelné, proč byl film velmi kontroverzní, neboť sám ve své podstatě prezentuje rebelismus. Navzdory nadčasovosti Sedmikrásek, v dnešním světě rebelie dvou Marií působí pouze jako dětské hrátky a nic světoborného. Klade to ovšem pomyslnou dlažbu na cestu pro další Chytilovské postavy.

  Znění: česky / titulky: anglicky

 • Scala Café bar, úterý 31. října 2023, 20:00 hod.

  Purpurový vrch (režie: Guillermo del Toro, 2015, 119 min)

  „Duchové jsou skuteční... To vím." To jsou slova mladé hrdinky filmu Purpurový vrch (2016) od mexického režiséra Guillerma Del Tora. Jako každý režisér i Del Toro zanechává v této děsivě nádherné a krásně podmanivé viktoriánsko-gotické baladě svůj podpis.

  Emancipovaná a bystrá začínající spisovatelka Edith Cushingová (Mia Wasikowska) se ocitá ve spletité situaci tajemné gotické romance s anglickým baronetem Thomasem Sharpem (Tom Hiddleston). Zamilovaný pár odcestuje do Anglie, kde Edith postupně odhaluje tajemství temného panství Allerdale Hall a nachází kostlivce ve své (i Thomasově) skříni.

  Znění: anglicky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 7. listopadu 2023, 20:00 hod.

  Komorná (režie: Čchan-uk Pak, 2016, 144 min.)

  Tenhle jihokorejský dynamický thriller plný zvratů od režiséra Park Chan-Wooka je zasazen do doby japonské okupace Koreji v roce 1930. Zde se setkáváme se služkou Sukhui, která je najata šlechtičnou Hideko žijící na velkém venkovském statku se svým chlípným. Sukhui však má tajemství – v domě se nachází podvodník, který nařídil Sukhui, aby nebohou Hideko svedla. Plán však ztrácí na kontrole, když se do něj promíchají vášně a začínají se mlžit hranice pravdy a lži.

  Hostem projekce bude Jiří Flígl.

  Znění: korejsky, japonsky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 14. listopadu 2023, 20:00 hod.

  Lady Macbeth (režie: William Oldroyd, 2016, 89 min.)

  Poklidný anglický venkov roku 1865 v domácnosti domluvených manželů Alexandra a Kathrine se na první pohled zdá obvyklý. No po bližším bádání zjistíme, že se nejedná o obyčejný pár. Ve svatební večer mezi manžely nepřijde k jakémukoli aktu a Alexander odejde na několik týdnů do Londýna. Kathrine je osamocená a od tchána má rozkaz neopouštět dům. Po několika osamocených večerech však Kathrine poruší pravidlo a přebere osud do svých rukou - vydá se tedy na cestu sebeobjevování svých vášní a své moci. Stává se paní domu a nikdo ji nezastaví…

  Znění: anglicky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 21. listopadu 2023, 20:00 hod.

  Špína (režie: Tereza Nvotová, 2017, 87 min.)

  Film Špína, režírovaný Terezou Nvotovou, je hlubokým a provokativním pohledem na tragický osud mladé studentky. Lena je obyčejná dívka, kterou znásilní její učitel za bílého dne u ní doma. Není schopna sdílet svou bolest a obrátí ji proti sobě, což ji dovede do psychiatrické léčebny. Film poukazuje na mnoho zásadních, nepříjemných otázek a situací, se kterými se Lena po tragické události setkává. Proč je mezi námi tolik žen, které o sexuálním násilí nemluví? Nenese vinu za jejich mlčení společnost, která nastavuje takové podmínky, ve kterých si dotyčná za násilí „může sama", nebo je na ni, jak říká ve filmu Lena, díváno pouze jako na „znásilněnou oběť"? Film je pro studentský cyklus Female Rage velmi důležitý zejména svou důležitou myšlenkou a silnou ženskou hrdinkou, a proto je součástí tohoto cyklu i diskuse se samotnou režisérkou Terezou Nvotovou.

  Znění: Slovenština / titulky: anglicky

 • Scala Café bar, úterý 28. listopadu 2023, 20:00 hod.

  Než skončí léto (režie: Shannon Murphy, 2019, 113 min.)

  Hlavní hrdinkou filmového debutu australské režisérky Shannon Murphy je šestnáctiletá Milla, která poprvé zažívá lásku za velmi zvláštních okolností. Přes svoji nemoc se do nově nalezené vášně vrhá se vší energií a nenechává se omezovat svým zdravotním stavem. Zažívá své rebelující období se vším všudy, vzdoruje svým rodičům a dělá věci za jejich zády. Snímek, jehož premiéra proběhla na festivalu v Benátkách v roce 2019, ve vás zanechá rozporuplné pocity, které vás donutí se zamyslet nad vlastními morálními zásadami a tím, kde leží hranice mezi dobrým a špatným. Vše je umocněno konkrétními životními okolnostmi, během kterých Milla prožívá své dospívání.

  Znění: anglicky / titulky: česky

 • Scala Café bar, úterý 5. prosince 2023, 20:00 hod.

  Portrét dívky v plamenech (režie: Céline Sciamma, 2019, 121 min)

  Píše se rok 1760 a malířka Marianne je přizvána na izolovaný ostrov ve Francii, kde jejím úkolem je namalovat svatební portrét nevěsty Héloise. Tato mladá žena, pocházející z bohaté rodiny však na protest tomuto domluvenému manželství se odmítá na tento portrét namalovat. Marianne je tedy nucena měnit svoji roli a stává se z ní společnice Héloise přičemž ji maluje jen z paměti. S ubývajícím časem svobodného života Héloise se však jejich vztah mění a jejich vášně vzplanou.

  Hosty projekce budou Dagmar Sedláčková a Julie Žáčková z Girls in Film.

  Znění: francouzsky / titulky: česky

Změny programu vyhrazeny!

Hosté

O projektu

Přinášíme vám nový studentský cyklus s názvem FEMALE RAGE!

Pojem „female rage/ženský hněv“ stává v posledních letech stále více atraktivním a aktuálním tématem, kdy na plátně dostávají místo ženské postavy, které dosud měly většinou pasivní role. Proto bychom chtěli rozšířit povědomí o tomto tématu, prezentovat jej v kině Scala a ukázat tak divákům i jinou stránku intenzivních ženských emocí v různorodých podobách. Intenzivní emoce prožíváme i my, studenti, jejichž filmový cyklus studentského kina měl vypadat odlišně, ale kvůli nepříznivé situaci kina Scala jsme byli nuceni výrazně změnit naše plány. To nás však nezastavilo v představení letošního studentského cyklu, stejně tak jako tomu bylo v minulých letech, a vyjádření naší podpory kinu skrze realizaci studentského kina.

Program, na který vás tímto srdečně zveme, připravuje ve spolupráci s kinem kolektiv studentů z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Ve dnech 3.10. - 5.12. 2023 na vás každé úterý večer ve 20:00 budou čekat krásné, surové, či ztřeštěné příběhy žen, které odmítly být jenom figurkami v životech mužů a odhodlaly se vzít osud do vlastních rukou, mnohokrát i přes ​mrtvoly. Projekce budou doplněny o doprovodný program ve formě odborných úvodů, diskuzí s hosty, ale také se můžete těšit na Halloweenskou párty a tematické drinky na baru ve Scale!

Cyklus odstartujeme exkluzivní předpremiérou letošního vítěze Zlaté palmy, filmem Anatomie pádu (2023). Dále pokračujeme s novějším revenge flickem Nadějná mladá žena (2020) a poté se přesuneme do životů spisovatelky Virginie Woolfové a žen, které žijí její památkou ve filmu Hodiny (2002).

Českou Novou Vlnu si připomeneme kultovním filmem Věry Chytilové Sedmikrásky (1966) a s kým jiným oslavit Halloween než s Guillermem del Torem a jeho Purpurovým vrchem (2015)?

Vášnivá korejská drama Komorná (2016) nás čeká 7. listopadu a pak zažijeme emancipaci Florence Pugh v podobě filmu Lady Macbeth (2016).

Mezi naše filmy se také řadí drama slovenské režisérky Terezy Nvotové Špína (2017), kde se život mladé Leny obrátí po tragické události naruby. Než skončí léto (2019) nás přesune do života mladé zamilované onkologické pacientky Milly a jako poslední film vám představíme francouzské ohnivé drama Portrét ženy v plamenech (2019).

Mezi hosty přivítáme režisérku Terezu Nvotovou, dr. Šárku Jelínek Gmiterkovou či Dagmar SedláčkovouJulii ŽáčkovouGirls in Film Prague!

Těšíme se na vás !

Studentský tým

Tamara Štofková

Vedoucí studentského týmu


e‑mail:

Samuel Mašlár

Ekonom, komunikace s distributory


e‑mail:

Klára Vaverová

Komunikace se Scalou


e‑mail:

Tamara Tomášková

Doprovodný program, marketing


e‑mail:

Júlia Hudáková

Moderátorka, marketing


e‑mail:

Lea Jobbágyová

Moderátorka, doprovodný program


e‑mail:

Julie Kročová

Texty, anotace, fotografka


e‑mail:

Claudia Lisoňová

Sociální sítě


e‑mail:

Tomáš Payer

Grafik


e‑mail:

Kontakt

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát Studentského kina

kancelář: bud. C/C.319
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Partneři projektu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info