Bez popisku

Program

 • Univerzitní kino Scala, úterý 28. února 2023, 20:30 hod.

  Mechanický pomeranč (režie: Stanley Kubrick, 1971, 136min.)

  Nesmrtelný příběh Alexe, poněkud svérázného mladíka, který se kromě ve zločinu všeho druhu vyžívá také ve vážné hudbě, se stal dnes již poněkud kultovním. Násilí viděno očima protagonisty představuje zábavu a rozptýlení, následky hrozbu, nikoliv poučení. Když se však na film budeme dívat trochu více zeširoka, můžeme vnímat, že film otevírá také obecnější otázky. Jedná se o otázky o samotném fungování společnosti, která se snaží (ať už prostřednictvím institucí nebo individuálně) mladého člověka napravit všemi dostupnými prostředky. Je správné chtít vymýtit z člověka zlo za každou cenu? A hlavně, do jaké míry jde ještě o nápravu a v jakých případech už se jedná o čistou mstu? Snímek Mechanický pomeranč je dnes považován za nejlepší antiutopii 70. let.

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Anglické znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 7. března 2023, 20:30 hod.

  Raw (režie: Julia Ducournau, 2016, 99 min.)

  Láska prochází žaludkem, říká se. Pro Justine tohle znamená nejíst zvířata. Nebo to si alespoň myslí, dokud nenastoupí na veterinární školu, kterou studuje i její sestra a kterou předtím studovali oba jejich rodiče. Co však Justine nikdo neřekl, že ji na škole jakožto nováčka budou šikanovat a že ji donutí sníst maso. Od té chvíle se z vegetariánky začne pomalu, ale jistě stávat kanibal. Kde se v ní tahle nátura asi bere?

  Debutový celovečerní snímek francouzské režisérky Julie Ducournau zodpovídá svou přímočarostí a dravostí nejen tuhle otázku, ale otevírá také obecné téma, že lidé a zvířata ve své podstatě nejsou až tak odlišní.

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Francouzské znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 14. března 2023, 20:30 hod.

  My děti ze stanice Zoo (režie: Uli Edel, 1981, 131 min.)

  Christiane F. nebylo ani čtrnáct let, když začíná vyprávět svůj příběh o diskotékách a drogových závislostech. Vše, co se zpočátku tváří jako nevinné experimentování, se nejprve pomalu a pak dočista najednou zvrhne v závislost na heroinu a nekonečný kolotoč žebrání o peníze. Akutní abstinenční příznaky pak nutí mladistvé prodávat se v nechvalně proslulé „stanici Zoo“. Christiane není v tomhle drogovém šílenství sama. Děj nás rovněž seznámí se třemi skutečnými oběťmi závislosti.

  Tahle osobní zpověď, kterou natočil Uli Edel na začátku 80. let v Západním Německu na základě knižní předlohy sestávající z autentických výpovědí, je mrazivá právě proto, kolik kruté pravdy se za ní skrývá.

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Německé znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 21.března 2023, 20:30 hod.

  Saló aneb 120 dni sodomy (režie: Pier Paolo Pasolini, 1975, 117 min.)

  Jeden z nejzvrácenějších a nejbizarnějších filmů, jaké kdy divácké oko spatřilo, prochází podle předlohy Dante Alighieriho čtyřmi částmi. Žádný „kruh blaha“ zde ale nehledejte. Naopak. Původní příběh Markýze de Sade Pasolini zasadil do fašistické Itálie. Čtyři mocní muži pochytají skupinu chlapců a dívek a drží je v luxusním sídle jako objekty pro své potěšení. Právě zdobné interiéry a jejich krása jsou tím nejironičtějším prostředím, jaké mohli tvůrci zvolit pro inscenaci těch nejhrůznějších zvěrstev. Hierarchie v čele s mocnými a bohatými snad i dnes připomíná hrůzy fašistické okupace za 2. světové války.

  Hostem projekce bude PhDr. Jaromír Blažejovský, Ph.D. z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU.

  Italské znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 28. března 2023, 20:30 hod.

  Zoufalství a naděje (režie: Paul Schrader, 2017, 113min)

  Ernst Toller je kněz v malém historickém kostele na severu státu New York. Je nešťastný a prochází krizí víry. Po setkání s labilním ekologickým aktivistou Michaelem a jeho těhotnou ženou Mary, se Ernstův život radikálně změní. Sílící pocit z bezvýchodnosti situace ho dovádí k radikálnímu řešení, kterým chce získat zpět nahlodanou víru a napravit křivdy, které se kolem něj dějí.

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Anglické znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 4. dubna 2023, 20:30 hod.

  Mandragora (režie: Wiktor Grodecki, 1997, 130 min.)

  Patnáctiletý Marek žije doma pouze s přísným otcem, který však záhy zjistí, že jeho syn nebyl měsíc ve škole. Marek se tedy znovu vydává do Prahy, aby unikl rutinnímu životu. Na nádraží ho osloví pasák Honza, o němž ale netuší, čím se vlastně živí. Marek odmítne Honzovu nabídku, aby šel s ním. Když ho však zbije skupinka mladíků, začne „pracovat“ pro pasáka Honzu. Potkává se s různými zákazníky, většinou postaršími muži z ciziny. Když však v jednom gay klubu narazí na Davida, taky striptéra, právě on Markovi ukáže, jak na prostituci vydělat co nejvíc za co nejmíň práce.

  Český film polského režiséra Wiktora Grodeckiho, který během natáčení spolupracoval i s neherci a opravdovými prostituty. Film se také velmi krátce dotýká problematiky natáčení porno filmů s nezletilými.

  Hostem projekce bude průvodce organizace Pragulic pan Karel. Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty. Po zhlédnutí filmu bude následovat moderovaná diskuse s hostem projekce.

  České znění.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 11. dubna 2023, 20:30 hod.

  Slunovrat (režie: Ari Aster, 2019, 147min.)

  Jen málokdo, kdo nezažil podobnou ztrátu, si umí představit, čím prochází studentka psychologie Dani, když její sestra spáchá sebevraždu a usmrtí přitom také rodiče. Danin vztah s Christianem se navíc pomalu rozpadá, a tak se jedinou útěchou zdá být výlet do Skandinávie za údajnou rodinou jednoho z Christianových přátel. Z této „rodiny“ se však postupně vyklube kult praktikující stále větší a větší ohavnosti… To vše a nejen to v mrazivém hororu od režiséra Ariho Astera odehrávající se za bílého dne a na pozadí folklorních rituálů.

  Hostem projekce bude Mgr. Šárka Gmitterková, Ph.D. z Ústavu filmu a audiovizuální kultury FF MU.

  Anglické znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 18. dubna 2023, 20:30 hod.

  Kmen (režie: Myroslav Slabošpyckyj, 2014, 130 min.)

  Internátní škola pro sluchově postižené otevírá dveře pro chlapce Serhije. Za těmito dveřmi se ovšem skrývá neuvěřitelně krutý svět, kde vládne skupina jménem Kmen. Seznam trestných činů spáchaných Serhijovými vrstevníky a jejich učitelem je dlouhý a v neposlední řadě obsahuje loupeže a organizovanou prostituci. Přizpůsobit se životu Kmenu není jednoduché, stejně jako si získat respekt „Krále“, vůdce skupiny. Avšak nejsložitějším úkolem pro Serhije je přežít, když jen tak mimochodem porušuje pravidla projevem lásky vůči Aně, jedné z místních konkubín a prostitutek.

  Všechny filmové postavy komunikují pouze pomocí znakového jazyka.

  Projekci bude předcházet krátká přednáška Mgr. Krystyny Kuznietsové, Ph.D. z Ústavu slavistiky MU, která se mimo jiné zabývá ukrajinským filmem. Celý večer bude zasvěcen dobročinné sbírce na podporu Ukrajiny. Tato sbírka proběhne ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem MUNI POMÁHÁ, jež přijde reprezentovat jeho koordinátorka Daniela Vonbauer.

  Celý večer bude zasvěcen dobročinné sbírce na podporu Ukrajiny.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 25. dubna 2023, 20:30 hod.

  Strach a hnus v Las Vegas (režie: Terry Gilliam, 1998, 118 min.)

  Děj pojednává o cestě novináře Raoula Duka a jeho právníka Gonza do Las Vegas. Raoul původně jede do Vegas točit reportáž z motocyklového závodu, tenhle úkol je však pod rouškou všech psychotropních látek, na které si můžete vzpomenout, poměrně irelevantní. To vše jako kaleidoskop drogového opojení v téhle šílené, psychedelicky stylizované jízdě skrze strach a hnus města hříchů, jejíž šoférem je Johnny Depp.

  Režisér Terry Gilliam natočil snímek dle knižní předlohy Huntera S. Thompsona, který se na natáčení podílel.

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Anglické znění, české titulky.

 • Univerzitní kino Scala, úterý 2. května 2023, 20:30 hod

  Climax (režie: Gaspar Noé, 2018, 85min)

  Tanec. Hudba. Euforie. Šílenství. A sangria, do níž někdo hodil LSD… Tak by se dal ve zkratce definovat tento “taneční horor”, který je jeden velkolepý extravagantní bad-trip. Děj je inspirován skutečnou událostí, která se odehrála ve druhé polovině 90. let minulého století. Na závěrečné párty taneční skupiny se do sangrii přimíchá halucinogen. Tanečníci včetně manažerky a choreografky se vzájemně začnou obviňovat, což vyvrcholí velkou katastrofou. Režisér Gaspar Noé nás navíc nepřestává šokovat a provokovat diváky dlouhými záběry ukazující šílenství zdrogovaných postav i překvapivými zvraty v jejich osudech. Climax má rovněž jedno neotřelé ponaučení: Zrození a smrt jsou výjimečné okamžiky. Život je jen pomíjivé potěšení….

  Projekci bude předcházet odborný úvod připravený studenty.

  Francouzské znění, české titulky.

Změny programu vyhrazeny!

Hosté

O projektu

Co dostanete, když vezmete hromadu násilí, smícháte ji s krví, znakovou řečí, pohanskými rituály a nakonec přidáte aspoň dvě tuny halucinogenních látek? No přece pořádný STRACH A HNUS! Ten se však letos nepodává pouze v Las Vegas, ale především v univerzitním kině Scala. Program, na který vás tímto srdečně zveme, připravuje ve spolupráci s kinem kolektiv studentů z Ústavu filmu a audiovizuální kultury.

Ve dnech 28. 2. až 2. 5. 2023 na vás každé úterý večer ve 20:30 čekají nejbizarnější, nejotřesnější a nejšílenější výplody kinematografie, na které budete, doufáme, s láskou vzpomínat. Projekce budou doplněny o doprovodný program v podobě odborných úvodů, ale můžete se také těšit například na tematický večírek na závěr cyklu.

Cyklus odstartujeme kultovním snímkem Mechanický pomeranč (1971), dále nás čeká odhalování zvrácených choutek hrdinky filmu Raw (2016) a intimní zpověď v podobě My děti ze stanice Zoo (1981). Co by to ovšem bylo za strach a hnus bez filmu Saló aneb 120 dnů sodomy (1975) nebo mysteriózního snímku Zoufalství a naděje (2017), jež budou následovat?

Těsně před polovinou si uděláme českou vsuvku s filmem Mandragora (1997) a následně si uděláme krátký výlet do Švédska s folk-hororem Slunovrat (2019). 18. 4. odehrajeme snímek Kmen (2014) Myroslava Slabošpyckého, který bude spojen s dobročinnou sbírkou na pomoc Ukrajině.

Jako předposlední konečně přichází na řadu bláznivé road movie Strach a hnus v Las Vegas (1998) Terryho Gilliama, na jehož počest byl náš projekt pojmenován. Symbolickým vyvrcholením našeho cyklu bude taneční horor Gaspara Noého s příhodným názvem Climax (2018).

Těšíme se na vás!

Fotogalerie

Fotografie © Masarykova univerzita, Ústav filmu a audiovizuální kultury

Studentský tým

Václav Hořeňovský

Vedoucí studentského týmu


e‑mail:

Filip Hos

Ekonom


e‑mail:

Barbora Zouharová

Texty, anotace, komunikace se Scalou


e‑mail:

Eva Novotná

Doprovodný program


e‑mail:

Yelyzaveta Halushko

Moderátorka, organizace


e‑mail:

Samuel Bacigál

Sociální sítě, moderátor


e‑mail:

Jakub Barták

PR a sociální sítě


e‑mail:

Vojtěch Vahala

Fotograf


e‑mail:

Kontakt

Patrycja Astrid Twardowska

Sekretariát Studentského kina

kancelář: bud. C/C.319
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Zobrazit na mapě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Partneři projektu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info